Edison 1911-es budapesti látogatása rendkívüli esemény volt. Családjával együtt a hajdani Grand Hotel Hungáriában ebédelt, Erről tanúskodik az a ma már valódi kuriózumnak számító menükártya, amit a család minden tagja aláírt.
-Edison Ur ! Szabad egy interjút ?
-Csak röviden kérem.
-Azt vettük észre, hogy miközben ön vonattal érkezett az automobilja Bécsből pusztán a -söffőrjével tartott ön után.
- Nos tudja én kizárólag a Bedekkerből tájékozódom és azt írja, hogy Magyarországon nincsenek utak.
- Ahhh és mit mondott a söffőrje?
-Azt, hogy kiváló utakon jött végig.
-Akkor most már nem aggódik ?
-Ez ügyben nem de bevallom a maguk étkezési szokásairól is hallottam egy s mást.
- Elmondaná?
-Nem, kérem mert azt remélem, hogy ott is lehetnek baklövések. Főleg miután láttam Budapestet.
New Yorktól tizenkét mérföldre, Newarkban terül el az a Menlo Park ahol Thomas Alva Edison felépítette a lakását és laboratóriumát, ahol találmányainak többsége született. Nem csoda, ha a páratlanul termékeny feltalálót csak „Menlo parki varázsló"-ként emlegették a környékbeliek. Pedig a szénszálas izzólámpa, a mikrofon, a távíró feltalálója, a telefon tökéletesítője nem úgy indult, hogy a világ leghíresebb emberei között tartják majd számon. Otthon csak írni és olvasni tanult meg, a későbbiekben pedig autodidakta módon saját magát képezte. Volt újságárus, szerkesztő, lap- és nyomdatulajdonos, sőt telegráfus is. Edison 1911-es budapesti látogatása olyan rendkívüli esemény volt, hogy azt évtizedekkel később még a Fonográf együttes is megörökítette sikerdalában. Családjával együtt a hajdani Grand Hotel Hungáriában ebédelt, Erről tanúskodik az a ma már valódi kuriózumnak számító menükártya, amit a család minden tagja aláírt.
Menü az ugrás után.
Potage Crécy au riz
(Áttört püréleves Crécy módra)
Hozzávalók:
1 kis fej vöröshagyma
3 közepes szál sárgarépa
4 dkg vaj
2 csapott evőkanál rizs
6-7 dl szűrt csontleves (kockából is lehet)
só, cukor, szerecsendió
1 dl tejszín
1-2 toássárgája
A tálaláshoz: 2 evőkanál főtt rizs
Elkészítése:
A hagymát meg a sárgarépát megtisztjuk azután az előbbit finomra, az utóbbit szeletekre vágjuk. A hagymát a vajon megfuttatjtuk majd a répát meg a kiválogatott megmosott rizst hozzáadjuk. 1-2 percig kevergetve sütjük, majd a levest ráöntve fölforrajuk és kis lángon főzzük. Amikor a rizs is meg a répa is megpuhult. Az egészet átörjük vagy turmixoljuk, megsózzuk, cukorral ízesítjük, és szerecsendióval fűszerezzük.
Újra fölforraljuk, ha túl sűrű lenne, egy kevés levessel vagy vízzel hígítjuk, végül a tűzről lehúzva a tejszínnel összekevert tojássárgájával dúsítjuk. Tálaláskor főtt rizst rakunk bele.
Alayau de boeuf á la flamande
(Flamand rostélyos)
Hozzávalók:
4 szelet (kb. 60 dkg) magas hátszín (rostélyos)
8 dkg füstölt szalonna
só, őrölt bors
1-1 vöröshagyma, sárgarépa és petrezselyemgyökér
3 evőkanál olaj
2 evőkanál cukor
2 babérlevél
2 kiskanál mustár
1 mokkáskanál őrölt kakukkfű
1 kiskanál paradicsompüré
2,5 dl vörösbor
A hús sütéséhez: egy kevés olaj
Elkészítése:
A húst kissé kiverjük, vékony csíkokra vágott szalonnával megtűzdeljük, megsózzuk és megborsozzuk. A zöldséget megtisztítjuk, fölszeleteljük, majd az olajon a cukorral együtt megpirítjuk, Megfűszerezzük, a paradicsompürét hozzáadjuk, 2,5 deci vizet meg ugyanannyi bort ráöntünk és kis lángon, lefödve pároljuk. Közben a hús mindkét oldalát egy kevés olajon átsütjük, majd a szeleteket a zöldséges lében puhára pároljuk (ha fiatal az állat, a hátszínt elég sütni és a már kész mártástásban megforrósítani, párolni nem kell). Amikor a hús elkészült, zöldséges levét a babérlevélél nélkül turmixoljuk vagy áttörjük. Ha túl sűrűnek találnánk, egy Iiter borral vagy vízzel hígítjuk, sózzuk, végül tálaláskor a húsra öntjük. Mindenféle, lehetőleg formára (hasáb, gömb stb.) vágott párolt zöldséggel kínáljuk.
Caneton á la broche
(Grillezett fiatal kacsa)
Hozzávalók:
1 kb. 1,5 kg-os fiatal kacsa
só, bors, majoránna
1-1 csokor petrezselyem és rozmaring
3 evőkanál olaj
Elkészítése:
A kacsát megmossuk, szárazra töröljük. Ujjunkkal a nyakánál a bőr és a hús közé nyúlunk, majd ezeket végig elválasztjuk egymástól úgy, mintha a szárnyast töltéshez készítenénk elő. Kívül-belül (még a bőre alatt is) megsózzuk, megborsozzuk. A hasüregét majoránnával bedörzsöljük, a petrezselymet meg a rozmaringot beledugjuk, majd az egész kacsát olajjal megkenjük. Egy tálra rácsot állítunk, a kacsát ráfektetjük és letakarva a hűtőszekrényben egy éjszakán át pihentetjük. Másnap előmelegített sütőben közepes lánggal (180 °C) kb. 1 óra 30 percig sütjük. Közben lecsöpögő zsírjával többször meglocsolva „fényezzük". Félidőben megfordítjuk. Még ropogósabb lesz, ha sütés közben sörbe mártott szalonnával is kenegetjük. Jó, ha a kacsát a sütés első felében fóliával letakarjuk, nehogy túl hamar piruljon. Vajon párolt gyümölcsökkel kínáljuk.
Puding a la Saxon
(Citrompuding tejszínhabbal)
Hozzávalók:
(8 adaghoz)
2 nagy citrom
6 dl tej
3 evőkanál cukor
2 csapott evőkanál liszt
1 dl tejszín
A tálaláshoz: tejszínhab vaníliamártás
Elkészítése:
A citromot megmossuk, majd mint az almát szokás, meghámozzuk. Utána a héj belső oldalát borító fehér „bundát" eltávolítjuk, a többit vékony csíkokra vágjuk és a tejjel együtt felforraljuk. A citromok levét kipréseljük, a cukorral összekeverjük, majd a tejet ezzel ízesítjük. A lisztet a tejszínnel simára keverjük, a citromos tejbe öntjük és kevergetve 2-3 percig forraljuk, ezalatt kissé besűrűsödik. Azon forrón, kiöblített nagy puding- vagy gyűrűformába töltjük, végül, amikor kihűlt, hűtőszekrényben 2-3 órát dermesztjük. Tálaláskor a formát egy pillanatra forró vízbe mártjuk, tartalmát tálra borítjuk, felszeleteljük, tejszínhabbal díszítve, vaníliamártással kínáljuk. Feljegyzések szerint a pudingot citrom helyett naranccsal is készíthetjük.
Utolsó kommentek